Masajın Tanımını ve Mantığını Kavrayın


İstanbul’da yaşayan biri olarak masaj tecrübelerim hakkında bilgi verdiğim, sizin de gerektiğinde kendinize masaj yapmanız için püf noktaları ilettiğim yazı ve videolarımdan ikincisine hoşgeldiniz.

MASAJ NEDİR?

Tabii ki masaj hakkında bir fikre sahipsiniz. Helga adında iri yapılı bir kadının vücudunuzu ovalamasıdır ve muazzam bir acı hissetmenizdir. Elbette hayır!

Masaj veya masaj terapisi eski Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılardan sonra günümüze ulaşmıştır. Evet, bu eski medeniyetler masajı bir tedavi ve memnuniyet aracı olarak kullanmışlardır.

Masaj kültürü Hindistan, Cin ve Japonya gibi medeniyetlere de yayılmıştır. Bu son üç medeniyet masajı tıbbın bir parçası haline getirerek daha da geliştirmişlerdir.

Masaj, tertipli dokunuş formudur. Eller, dirsekler ve önkollarla teni ovarak ve altındaki kaslara baskı noktası oluşturularak yapılan sistemli hareketlerdir. Bu hareketler ovama, presleme ve yoğurmadır. Masaj her derde deva değildir, fakat vücut kaslarının işleyişine ve dengelenmesine büyük katkıda bulunur.

Masaj, uygulanan farklı dokunuş tekniklerine vücudun olumlu cevap vermesi ile oluşur. Bu dokunuş teknikleri sayesinde vücut normal işleyişine döner. Masaj, vücuda birçok pozitif etki sağlayan bir çeşit uyarıcıdır.

Masaj ayrıca stres düzeyinizi azaltır, vücudun atık maddelerini kontrol etmesine yardımcı olur, vücut hareketlerini teşvik eder, ruh sağlığınızı güçlendirir ve dengeler.

MASAJIN MANTIĞI NEDİR?

Masaj terapisinin sanatla ve bilimle bütünleşen kademeli gelişimini sadece mantığını kavrayarak anlayabilirsiniz. Düşme, incinme ve çekme gibi fiziksel sakatlıklar yaşadığımızda, genellikle incinen bölgelerimize dokunma eğiliminde bulunuruz. Bu reaksiyon tedavi amacı gütmüyorsa, o zaman nedir?

Kendimize dokunmak bizi rahatlatır, güvende olduğumuzu hissetmemizi sağlar ve dokunmak bir sevgi ifade etme yoludur. Biri yaralandığında ona sarılmak, elini tutmak veya dokunmak isteriz. Çocuğumuzun bir yeri incindiğinde, kendini daha iyi hissetmesi için öperiz.

Doğal olarak fiziksel dokunuşlar insan sağılığı üzerinde bir şekilde katkıda bulunduğunu düşünmeye başlıyorsunuz. Tahminde bulunun? Evet, tahminlerinizde haklısınız.

Bilimde bu tahminlerimizi doğruluyor. İnsan fiziksel, ruhsal veya zihinsel rahatlamaya veya tedaviye ihtiyaç duyduğunda, dokunmak diğer rahatlatma yöntemlerine göre genel sağlığımız üzerinde daha büyük katkısı olduğunu söyleyebiliriz.

Masaj, hem İstanbul’da, hem de başka yerlerde tarihte yıllar boyunca önemli bir yer edinmiştir ve önemini daha üzün yıllar yitirmeyecektir!

0