Kendi Masaj Yağınızı Hazırlayınız


Eğer masaj yapmayı veya yaptırmayı seviyorsanız, kendi masaj yağınızı hazırlamaktan da büyük keyif alacaksınız. Her birinin kendine has yararları ve aroma terapi faydası olacaktır.

Unutmayın, küçük miktarlardaki masaj yağlarının ömrü oldukça uzun olur. Ovma veya yoğurma gibi hareketler uygularken, vücudun üzerinde kolayca kayabilmeleri için masözün ellerine sürülür. Bu nedenle yağı kullanımı altı veya sekiz yemek kaşığı aşmayacak kadar az olmalıdır.

Başlamak için “saf” yağına ihtiyacınız olacaktır. Önce ki bölümümüzde bahsetmiş olduğumuz yağı türleridir. Genellikle masaj yağlarının akıcılığını sağlayan maddedir. Her birinin farklı etkisi vardır, seçin tamamen size aittir. Aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz yağlardır.

Örneğin, yaşlanma belirtileri yaşayan veya hava şartlarından tahriş olan deriler için avokado yağı oldukça yararlıdır. Fındık yağı derinizin derinlerine işler, herhangi bir aromaya sahip değildir.

Saf yağınızı seçtikten sonra tarifenizi tamamlamak adına saf yağınıza ekleyeceğiniz öz yağlarınızı seçmelisiniz. Öz yağların kıvamı oldukça koyudur ve sadece iki veya üç damla kullanılmalıdır. Öz yağlar sıcaklıkta veya ışıkta bozulabilirler, bu nedenle serin, kuru ve koyu renkli çam şişelerde saklamalısınız.

Öz yağları dikkatlice kullanınız ve asla doğrudan derinin üzerine dökmeyiniz. Bazı yoğunlaştırılmış yağlar tahriş edici, hatta zehirli olabilirler. Bazıları ile güneşe maruz kaldıklarında tahriş edici olabilirler, bu nedenle böyle bir etkiyi fark etiğinizde odadan hemen çıkmalısınız.

Karışımlarınız için cam şişe en uygun saklama kabıdır. Dilediğiniz renkteki şişeleri kullanabilirsiniz, hatta yağların rengine göre şişeler temin edebilirsiniz.

Sizin için birkaç tarife hazırladık, videolarımızı izleyiniz, deneyiniz!

0