Bebeğe Masaja Devam Edin


İyi bir bebek masajı yapabilmeniz için aşağıdaki adımları takip ediniz:

1. Baş

Alına, şakaklara ve kafatasını üst bölgelerine, kaşlara, göz kapaklara, yanaklara, ağız etrafındaki bölgelere, kulaklara ve etrafındaki bölgelere dokununuz.

2. Çene

Boynun en üst tarafından omuzlara kadar olan bölgeyi küçük okşama hareketleri ile nazikçe dokunun ve boynun arka tarafına nazikçe masaj yapınız.

3. Omuzlar ve Kollar

Bebeğinizin omuzlarına parmaklarınızla dairesel hareketler yapınız. Koltuk altına kadar ilerleyin ve daha sonra kollara inebilirsiniz. Dirseklere ulaştığınızda çok dikkatli olmalısınız, burası çok duyarlı bir bölgedir. Unutmayın ki tüm hareketlerinizde dikkatli olmalısınız.

4. Karın Bölgesi

Karın bölgesine dairesel hareketlerle masaj uygulayabilirsiniz(cinsel organına masaj uygulamayın). Kaburga kemiklerinin hemen altında kalan karın bölgesinde ellerinizle saat yönünde dairesel hareketlerle okşayın.

5. Bacaklar

Uyluklara hafifçe baskı yaparak her bir bacağı tüm elinizle okşayın. Bacakları hafifçe büyük ve uyluklara hafifçe baskı uygulayın.

6. Ayaklar ve topuklar

Ayak masajı oldukça rahatlatıcıdır. Öncelikle her bir parmağa nazikçe baskı uygulayın, sonra ayağa ve daha sonra tekrar parmaklara geri dönün. Bazı durumlarda ayak masajı karın sancısını azaltabilir. Her bir parmağı nazikçe okşayın ve dairesel hareketlerle topuklara masaj uygulayın.

7. Sırt

Bebeğinizi sırt üstü çevirin. Büyük ve yavaş hareketlerle başı, boynu, sırtı ve bacakları okşayın, hareketlerin tek yönlü olmalarına dikkat edin. Bebeğinizin omuzlarını ve sırtını dairesel hareketlerle nazikçe okşayın, masajı parmaklarınızı kullanarak uygulayın. Bel kemiğin üzerinde masaj uygulamayın, ellerinizi üstüne koymanız ve bebeğiniz sıcaklığı hissetmesi yeterli olacaktır. Ayrıca bebeğinizin sırtına küçük dairesel hareketler yapabilirsiniz. Ellerinizi bacaklarının üst kısmına koyun ve ayak bileğine kadar nazikçe okşamayın.

8. Başa Dönme

Ayak bileklerine vardığınızda tekrar bacakların en üst kısmından başa dönün. Baştan ayak parmaklarına kadar tekrar yumuşak ve yavaş hareketler uygulayarak masajınızı bitiriniz.

Bebeğinizle özel anlar yaşamak istediğinizde bu egzersizleri tekrarlayın. Yeterli zamanınız olduğu sürece bu masajı uygulayın. Eğer bebeğiniz rahatsız olursa veya isteksiz davranırsa, basitçe daha sonra tekrar deneyiniz.

Hamile kadınlar da iyi bir masajın faydalarından yararlanabilir. Hamilelere uygulanacak teknikler biraz farklıdır.

0