Bebeğe Masaj Yapın


Onuncu videomda İstanbul’daki masaj deneyimlerim kapsamında bebek masajı konusunu ele alıyorum. Umarım beğenirsiniz.

Anne rahminden yeni doğan çocuklar alışık olmadıkları bir dünyaya gelirler. Sadece ebeveynlerinin seslerine aşinadırlar, genellikle annenin sesine.

Bebek masajı, bebeğin doğumdan önce tecrübe ettiği yakınlığı tekrar kurabilmenize olanak sağlar. Ayrıca babanın da fiziksel ve duygusal temas kurabilmesi için zemin hazırlar.

Bebeğin tüm vücuduna nazikçe masaj uygulayınız. Böylece aşırı yorgunluğun yan etkileri olan diş, bebek bezi ıslaklığı ve stres gibi rahatsızlıkları hafifleten doğal hormonların (endorfin ve oksitosin) salgılanmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Yüz masajı burun ve İsveç masaj tekniği ise göğüs tıkanıklarının açılmasına yardımcı olabilir. Bebeklerin karnına yapılan düzenli masajlar kalın barsak sancısını önlemek adına yardımcı olabilir ve sindirim sürecini düzene sokabilir.

Bütün bu saydığımız yararlar fiziksel faydalardır, fakat duygusal yönlerde aynı derecede önemlidir.

Bilindiği üzere basit dokunuşlar bile bebeklerin üzerinde hayatı değer taşıyabilir. 1800’lerde yapılan araştırmalara göre, yetim veya terk edilmiş bebekler normal çocuklara göre dokunsal uyarım düzeyleri daha düşüktür, bünyeleri daha zayıftır ve sıkça hastalanırlar.

Yüz yıl sonra, 1986’da Touch Therapy Fakültesi masaj terapisi üzerine bir araştırma tezi yayınladı. Bu araştırmaya göre masaj yapılan bebeklerin %47’si daha çabuk kilo alıyorlar ve hastaneden ortalama altı gün önce taburcu oluyorlar.

Duygusal uyarımlarla yapılan bebek masajları bebeğin üzerinde sakinleştirme etkisi bulunur, fiziksel uyarımlarla yapılan masajlar ise kan dolaşımını dengeler ve nörolojik gelişimini destekler.

Sıklıkla yapılan ebeveyn dokunuşları, yapılan yalın fiziksel uyarımlara göre bebeğin üzerinde daha büyük bir etkiye sahiptir. Sesli iletişimin yanı sıra, bebekler duygularınızı da hissetme yeteneklerine sahiptirler. Kendilerini güvende hissederler ve rahatlarlar.

Özelikle uyuma zorlukları yaşayan veya normal periyotlardan daha uzun uyuyan bebeklere masajın yararlı olduğu çoğunlukla gözlemlenmiştir.

Bebeğinizin sakin ve rahatlamış olduğu anları seçiniz, yemekten yarım saat sonra genellikle tavsiye edilen zamandır. Oda sıcaklığı uygun olduğundan emin olunuz (25 derece).

Bebeğinizin kıyafetlerini tamamen çıkartınız, eğer hava soğuk veya rutubetli ise masaj yapılmayan bölgeleri örtünüz. Ellerinize krem sürmelisiniz, böylece elleriniz yumuşar ve ısınır.

Temel olarak, baştan ayak parmaklara kadar masaj yapılır. Yumuşak dokunuşlar kullanarak baş, yüz, omuzlar, kol, göğüs, karın ve ayak bölgelerinde çalışabilirsiniz.

Bebeğinize nazikçe masaj yaparken duygusal, görsel ve dokunsal iletişim temasları kurmalısınız. Unutmayın ki bu nazik dokunuşlar mekanik hareketler değiller. Rutin hareketlerden uzak durarak esnek ve değişken olmaya çalışınız.

Eğer bebeğiniz pozisyon değiştirmek isterse buna izin veriniz. Bebeğiniz aynı pozisyonda kalması için zorlamayınız, masaj yaparken bu bölgeye daha sonra geri dönebilirsiniz.

Uygulamanız gereken baskı şiddeti hakkında bir tahmininiz var mı? Gözlerinizi kapatın ve göz kapaklarınıza baskı uygulayınız. Gözleriniz rahatsızlık duymadan uyguladığınız baskı bebeğinize uygulamanız gereken baskı ile aynıdır.

Küçük bölgeler için parmak uçlarınızı kullanmalısınız. Daha geniş bölgeler için avuç içlerinizi kullanmanız daha uygun olur. “Küçük okşamalar”, bebeğinizin derisine nazikçe dokunmak ve derinin altındaki kaslara hafifçe masaj yapmak anlamına gelir.

0