Baskı Nasıl Uygulanır

Doğrudan noktaya uzun parmak baskıları uygulayınız; kademeli, sabit ve keskin baskılar uygulayınız, yaklaşık üç dakikalık zaman dilimleri uygundur.

Her bir noktaya uygulanan baskı size farklı duygular yaşatır; bazı noktalar gerilme duygusunu yaşatırken, başkaları ise ağırı veya acı duygusunu yaşatabilir. Ne kadar sert ve uzun baskı uygulamanız gerektiğini hazır olmuşluk durumunuza bağılıdır.

Baskı yeterince sert olmalıdır, takip etmeniz gereken temel prensiptir. Başka bir deyimle, memnuniyet ve acı duygusu arasında kalan keyif verici bir duygudur. Kaslar ne kadar daha güçlü ise o kadar daha fazla baskı uygulamanız gerekir.

Eğer fazla acı hissederseniz, acı ve memnuniyet arasında kalan duyguya ulaşana kadar kademeli olarak baskıyı hafifletin.

Akupresür acı eşiğinizi yükseltecek bir uygulama değildir, bu nedenle bu bir dayanıklılık testi olduğunu düşünmeyiniz. Size aşırı derecede açı çektiren bir noktaya dokunmaya devam etmeyiniz.

Genellikle, eğer noktaya yeterince uzun baskı uygularsanız ( 2 dakika veya daha fazla süre ile işaret, orta ve yüzük parmağınızı birleştirerek kullanınız) açınız azalacaktır.

Unutmayın ki bir noktaya baskı uygularken vücudunuzun farklı bir bölümünde acı hissedebilirsiniz. Bu fenomen, yansıyan ağırı olarak adlandırılmıştır ve bu iki bölgeler birbirine ilişkili olduğunu gösterir. Aralarındaki tıkanıkları gidermek adına bu noktalara baskı uygulamalısınız.

Orta parmağınız en uzun ve en güçlü olanıdır, bu nedenle kendinize akupresür uygulatmak adına en uygun parmaktır. Başparmağınızda güçlüdür fakat hissetme duyusu daha düşüktür.

Eğer parmaklarınız zayıf kaldığını veya masaj yaptığınız kişiye baskı yeterli olmadığını fark ederseniz, yumruğunuzun eklemlerini veya avokado kabuğu, golf topu, silgi gibi araçları kullanabilirsiniz.

Bütün alana masaj uygulamak veya ovalamak isteyebilirsiniz fakat en uygunu parmaklarınızla sabit bir baskı uygulamaktır. Üstünde çalıştığınız bölgenin ortasına dikkatli ve kademeli baskı uygulayınız.

Bastırarak ve bırakarak kademeli parmak baskısı uygulamak oldukça önemlidir çünkü yara tedaviye uyum sağlaması için fırsat verilmelidir. Parmağınızı noktaya doğru taşırken veya noktadan uzaklaştırırken ne kadar daha fazla konsantre olursanız, tedavi o kadar etkili olacaktır.

Farklı kademeli baskılar uygulayarak akupresür seansını birkaç defa tekrar etikten sonra bu noktada nabzınızı hissedeceksiniz. Nabız iyi bir işarettir, kan dolaşımı artığının göstergesidir. Hissettiğiniz nabzın türüne dikkat etmelisiniz.

Eğer çok zayıf veya fazlası ile şiddetli ise nabzınız dengelene kadar noktanın üzerinde parmağınızı tutunuz.

Eğer eliniz yorulduğuysa, yavaşça baskıyı azaltın ve elinizi noktadan çekiniz. Ellerinizi nazikçe sıkın ve derin nefesler alın.

Hazır olduğunuzda, size hoş bir ağrı hissettirecek daha derin etkiye ulaşana kadar noktaya tekrar kademeli baskı uygulamaya başlayınız.

Ağrıyı giderene kadar, nabzınız dengelenene kadar veya ağırı hafifleyene kadar, ağrılı bölgeye (sıklıkla yer değiştirir, bu sebeple bu bölgeyi takip edin) tekrar doğrudan baskı uygulayınız. Bundan sonra parmak baskınızı yavaşça azaltınız ve nazik dokunuşlarla yirmi saniyeliğine bitiriniz.

Noktayı belirlediğinizde ve parmaklarınızı bölgenin doğru yerine yerleştirdiğinizde, bu noktaya baskı uygulamak için kademeli bir şekilde vücut ağrılığınızı kullanınız.

Örneğin, eğer ayağınızdaki bir noktaya baskı uyguluyorsanız, diz çökün ve yavaş eğilmelerle baskı uygulayın.

Vücudunuzun ağırlığını kullanarak (sadece eller değil) size zorlanmadan sert baskılar uygulamanıza imkân tanır. Uzun, yavaş ve derin nefesler alarak baskıyı doğrudan tenin yüzeyinde dik açı ile uygulayın.

Nabzınızı hissedene veya ağrınızın dinene kadar (birkaç dakika) baskıyı uygulayın. Daha sonra kademeli olarak baskıyı azaltın ve yumuşak bir dokunuşa bitiriniz.

Farklı vücutlara ve vücudun farklı bölümlerine uygulanan baskı şiddeti farklıdır.

Öncelikle belirli bir noktaya baskı uygulamak, daha sonra ise baskı yerine nazik dokunuşlar kullanmak oldukça yararlıdır. Yüzümüz ve üreme bölgemiz vücudumuzun hassas bölgeleridir.

Özelikle çalışılmış kaslara sahipsek sırtımız, kalçalarımız ve omuzlarımız genellikle daha derin ve sert baskılara ihtiyaç duyarlar.

Akupresürün faydalarını artırmak adına size derin rahatlama sağlayacak özel bir yer seçiniz. Akupresürü işteyken de uygulayabilirsiniz, tabii ki on dakika mola verme şansınız varsa.

İstanbul masaj için hazırlanın: https://youtu.be/NDE-3NczbBc

Masaj odası nasıl olmalı: https://youtu.be/G5li91D7bgU

Kısa ipuçları: https://youtu.be/N0BZKJVOn1c

0